NAZENDE
Değerli Misafir... Sitemizden daha fazla istifade edebilmek için giriş yapınız... Üyeliğiniz henüz yoksa kısa sürede kayıt olabilirsiniz...
NAZENDE
Değerli Misafir... Sitemizden daha fazla istifade edebilmek için giriş yapınız... Üyeliğiniz henüz yoksa kısa sürede kayıt olabilirsiniz...
NAZENDE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Düzceli Mehmet

2 posters
YazarMesaj
Admin
yeni üye
Admin

Düzceli Mehmet Empty
MesajKonu: Düzceli Mehmet   Düzceli Mehmet Icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 12:32 am

https://nazende.yetkin-forum.com
Admin
yeni üye
Admin

Düzceli Mehmet Empty
MesajKonu: Geri: Düzceli Mehmet   Düzceli Mehmet Icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 12:35 am

Düzceli Mehmet Tiyatr12 Düzceli Mehmet tiyatro sahnesinde
AYHAN HÜLAGÜ - 07.11.2010

İstanbul Temaşa Tiyatrosu, Halit Ertuğrul'un ünlü eseri Düzceli Mehmet'i tiyatro sahnesine taşıdı. Bir gencin kurtuluş hikâyesini anlatan oyun ile sinema oyuncusu Yaşar Alptekin ilk kez tiyatro sahnesine çıkıyor.

İstanbul'da yeni bir tiyatro grubu daha sessiz sedasız sanat hayatına başladı. Sekiz genç tiyatrocu aralarına sinema oyuncusu Yaşar Alptekin'i de alarak İstanbul Temaşa Tiyatrosu'nu kurdu. Cağaloğlu'nda bir büro kiralayıp Halit Ertuğrul'un ünlü romanı Düzceli Mehmet'i tiyatro sahnesine aktardı. Düzceli Mehmet en çok satanlar listesinde her daim üst sıralarda olan bir roman. Halit Ertuğrul'un yaşadığı gerçek bir olayı anlatıyor. Konusunu hemen söylüyoruz: Manevi hiçbir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşayan bir genç, öğretmeninin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dine yönelir. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra hayatı değişir.

Oyunda Halit Ertuğrul'u Yaşar Alptekin, Düzceli Mehmet'i, oyunu yöneten Erkan Fırat oynuyor. Oyunun Alptekin için özel bir anlamı var. Çünkü, uzun yıllar kamera önünde rol kesen oyuncu ilk kez tiyatro sahnesine çıkıyor. 'Sinema oyuncuları tiyatro oyuncularını neden sevmez?' sorusuyla konuya giriyoruz. Alptekin gülerek cevap veriyor: "Mankenlikten oyunculuğa geçenleri tiyatrocular pek sevmez. Ben de sevmediğimi çok sık dile getirdim. Ama büyük laf etmemek lazımmış. Kızım üniversitede tiyatro bölümü okumaya başladı. Döndüm dolaştım, ben de sahneye çıktım."

Filmi biraz başa sarıyor, ekibin kuruluşunu ve ünlü oyuncuya nasıl teklif götürdüklerini soruyoruz. Oyuncular daha önce Ayna adlı bir çocuk oyununda ilk defa bir araya gelmiş. Birçok yere turne yapmış, her gittikleri yerde 'Şu Düzceli Mehmet'i nasıl oyunlaştırırız?' diye konuşmuşlar. Bir gün Erkan Gündüz, 'Romanı ben oyunlaştırırım.' deyip eline almış. Yazmış, çizmiş, son halini Halit Hoca'ya göndermiş. Olumlu tepkiler almış. Temmuz ayında da çalışmalara başlamış. Alptekin'e oyunculuk teklifini ilk olarak Erkan Fırat götürmüş. Bir gencin dönüşüm hikâyesini anlatan oyunda dönüşümü birebir yaşayan biri oynasa kötü olmaz haliyle. Alptekin, 'ben yapamam, beceremem' diyerek üç dört defa teklifi geri çevirmiş. En sonunda Alptekin'i şu cümle ikna etmiş: Sen buna benzer bir dönüşüm yaşadın. Bunu insanlara aktarmak en önemli görevin. Sonuç? Bir hafta sonra Alptekin tiyatro sahnesinde.

Tiyatro sinemadan daha zor

Oyunun provaları sırasında Halit Hoca'nın çalışmaları sık sık ziyaret ettiğini öğreniyoruz. Peki, ne konuşmuşlar? Uyarlayan kişi anlatıyor: Düzceli Mehmet, Halit Hoca için çok değerli biri. Onu anlatırken gözleri doluyordu. O da haliyle oyunun kusursuz olmasını istiyor. Ben karakter sayısını üçten yediye çıkardım. Nefisi Nefs adlı bir karaktere dönüştürdüm. Komedi üreten tek kişi o. Eklemeler, çıkarmalar yaptı. Sonuçta hemfikir olduğumuz bir metin ortaya çıktı.

Oyunun prömiyeri geçtiğimiz hafta Kartal'da yapıldı. İlk defa sahneye çıkan Alptekin, iki saatin su gibi akıp gittiğini söylüyor. "Sahneye ilk ayak bastığım anı ve selamlamayı hatırlıyorum. Film çekerken yandan biri sufle veriyordu. Tiyatroda öyle bir şey yok. Ezber yaparken çok zorlandım." diyor. Alptekin, sahneye çıkmadan önce herhangi bir tiyatro eğitimi almamış, oyuncularla bunun üzerine konuşmamış bile. Onun için sahnede sürekli arkasını dönüyor, tiyatro tekniklerinin kaşını gözünü yarıyor. Yönetmene göre bu doğallık seyirciye sıcak geliyor. Ekip, oyunu, Düzce depreminin yıldönümünde (12 Kasım) Düzceli Mehmet'in memleketinde sahnelemek istiyor. Ancak uygun salon bulunamadığı için şimdilik mümkün görünmüyor. www.istanbultemasa.com

https://nazende.yetkin-forum.com
Serüven
yeni üye
Serüven

Düzceli Mehmet Empty
MesajKonu: Geri: Düzceli Mehmet   Düzceli Mehmet Icon_minitimePtsi Şub. 07, 2011 9:52 pm

Üstteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim arkadaşlar.. ben tv de izledim... yaşar alptekin ve diğer oyuncularla güzel bir söyleşi olmuş.. Düzceli Mehmet, herkesin birbirine tavsiye ettiği kitap.. herhalde benden başka okumayan kalmamıştır.. ama inşallah haftaya tiyatrosunu izleme imkanım olacak... o zaman da tiyatro hakkındaki görüşlerimi iletirim..

Düzceli Mehmet
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mehmet Emin Ay