NAZENDE
Değerli Misafir... Sitemizden daha fazla istifade edebilmek için giriş yapınız... Üyeliğiniz henüz yoksa kısa sürede kayıt olabilirsiniz...
NAZENDE
Değerli Misafir... Sitemizden daha fazla istifade edebilmek için giriş yapınız... Üyeliğiniz henüz yoksa kısa sürede kayıt olabilirsiniz...
NAZENDE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

YÖK'ten Sürpriz Hamle

2 posters
YazarMesaj
Ramirez
yeni üye
Ramirez

YÖK'ten Sürpriz Hamle Empty
MesajKonu: YÖK'ten Sürpriz Hamle   YÖK'ten Sürpriz Hamle Icon_minitimePtsi Şub. 07, 2011 12:10 am

YÖK'ten Sürpriz Hamle:Başörtülü Öğrenci Dersten Atılamayacak

Yönetmeliğe göre sadece tutanak tutulacak.

AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı.

NTV'nin haberine göre, YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkıAnayasa MahkemesiBaşkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

HerşeyİstanbulÜniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin başörtüsü nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.

Konu Yüksek Öğretim Kurumu'na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise başörtüsünün önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse başörtülü girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek.

Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak. NTV

http://www.samanyoluhaber.com/h_458229_ ... yacak.html
https://nazende.yetkin-forum.com/
Ramirez
yeni üye
Ramirez

MesajKonu: Geri: YÖK'ten Sürpriz Hamle   YÖK'ten Sürpriz Hamle Icon_minitimePtsi Şub. 07, 2011 12:12 am

YÖK Başkanı son noktayı koydu

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, İstanbul Üniversitesi'nde yaşanan ve basında yer alan haberle ilgili olarak sorularını cevapladı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bugün basında yer alan ve üniversitelerde başörtülü öğrencilerin derslere başörtüsü ile girebileceği yönünde yorumlara neden olan konunun başörtüsü ile alakalı bir konu olmadığını belirterek "Yaşanan olay başörtüsü ile alakalı bir durum değildir çünkü öğrenci şapka giyiyordu. Ders gören öğrenciyi dersin yarısında dersten çıkarmak hiç hoş bir durum değildir" dedi.

Özcan, KTÜ'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreninin ardından basın mensuplarınınİstanbulÜniversitesi'nde yaşanan ve basında yer alan haberle ilgili olarak sorularını cevapladı.

Konunun basında yansıdığı gibi olmadığını kaydedenYÖKBaşkanı Yusuf Ziya Özcan "Önce olay öyle gerçekleşmedi. Başında şapkası olan ve şapka takan bir öğrenciydi. Herhalde başörtüsünü gizlemek için şapka benzeri bir şey giyiyormuş. Hoca 'kurallara uygun olmadığını' söyleyerek kendisini dersten dışarı çıkarmış. Biz hiçbir öğrencinin nedeni ne olursa olsun okuldan çıkartılmasına karşıyız. Bir prosedür var bu prosedür gereği bir tutanak tutarsınız ve öğrenci altına imzalar siz de imzalarsınız. Sonra öğrenciyi sınıfta bırakır, dışarı çıkartmazsınız. İşleme sokarsınız. Eğer öğrenci bir daha yaparsa bir daha tutanak tutarsınız. Ondan sonra cezayı bir işlem yaparsınız. Hoca bunları yapmadan direk öğrenciyi dışarı atmış. Biz bunun uygun olmadığını, hiçbir öğrencinin hiçbir nedenle dersten çıkartılmaması gerektiğini kendilerine söyledik. Durum budur. Başörtüsü ile alakalı bir durum değildir. Çünkü öğrenci şapka giyiyordu. Ders gören öğrenciyi dersin yarısında dersten çıkarmak hiç hoş bir durum değildir" diye konuştu.

Başörtüsü sorunun çözümü ile ilgili soru üzerine ise Özcan "Biliyorsunuz siyaset bugünlerde bu işlerle uğraşıyor. Zannediyorum yakın zamanda çözülür. Biz zaten söyleyeceğimizi bugüne kadar söyledik. Bir konsensus sağlanırsa çözüm neden olmasın" şeklinde konuştu.

Özcan,KTÜVakfı'ndakiyolsuzlukiddiaları ile ilgili soru üzerine ise "O konularla ilgili bilgim yok" cevabını verdi.İHA

http://www.samanyoluhaber.com/h_458286_ ... koydu.html
https://nazende.yetkin-forum.com/
Rasul Sevdalısı
yeni üye
Rasul Sevdalısı

MesajKonu: Geri: YÖK'ten Sürpriz Hamle   YÖK'ten Sürpriz Hamle Icon_minitimePtsi Şub. 07, 2011 5:16 pm

Elhamdülillah... Ne denir ki? İnşaAllah devamı gelir ve de kalkmaz geriye.. Smile Ama biz Müslümanız, ümidini kesmek ancak kafire yakışır... Hadi hayırlısı...

Paylaşım için teşekkürler.

YÖK'ten Sürpriz Hamle
1 sayfadaki 1 sayfası